piątek, 3 stycznia 2014

Słoneczność słońca, czyli
o konfrontacji wyobrażeń
z rzeczywistością

plakat1
plakat2
Słoneczność słońca 
wersja pomarańczowa i w fiolecie.
Technika: grafika komputerowa
Autor: Cezary Marek 2013
Jest to przykład prac o rozmiarach zbliżonych do b2 gdzie budulcem układu kompozycyjnego jest zestaw słów: słoneczność słońca. Przy pomocy rozwiązań typowo typograficznych został uzyskany widoczny w grafikach bardzo realistyczny widok odbijającego się 
w wodzie słońca.


Próbujemy czasem słowem zaklinać rzeczywistość udając np. że mamy za oknem zimę i mimo, że w kalendarzu wszystko się zgadza to to co widzimy wygląda jak prawdziwa wiosna. Wobec tego nie wiadomo czy się z tego cieszyć czy nie. Jedni w tym upatrują anomalię pogodową, która może nam zwiastować np. koniec świata, a inni cieszą się, że jest tak ciepło, bo zaoszczędzą na wielu rzeczach jak np. wymiana opon letnich na zimowe w swoich autach. Nasza często życzeniowość w stosunku do otaczającego nas świata powoduje, że nie widzimy wielu rzeczy, ale w tym przypadku nie da się tego nie zauważyć, że nasza tradycyjna polska zima w tym roku jest zupełnie inna. Sytuacja ta znakomicie uświadamia nam, że może mamy wpływ na nasze życie w dużym stopniu, ale na pewne, istotne sprawy raczej zdecydowanie nie. Siły przyrody wydają się być od nas zupełnie niezależne i za nic mają nasze wyobrażenia, oczekiwania oraz osądy o tym jak ma wyglądać nas otaczający świat. Może pojawią się tu głosy, że jak to nie, przecież to ewidentny wynik działalności człowieka. Emitowany dwutlenek węgla przez przemysł do atmosfery powoduje ocieplanie klimatu przyczyniając się do braku mroźnej w Polsce zimy. Może jest to jakiś argument, ale czy słuszny do końca skoro w tamtym roku zima trwała długo i nie chciała prawie do maja ustąpić miejsca wiośnie? Na pewno ten temat można drążyć w nieskończoność oczywiście nie tylko w odniesieniu do pogody i pory roku za oknem. Konfrontacja ludzkich wyobrażeń oraz oczekiwań z rzeczywistością jest zagadnieniem o wiele szerszym, towarzyszącym chyba człowiekowi odkąd zaczął się zastanawiać na istotą oraz sensem swego istnienia. Pewnie jeszcze długo będziemy się nad tym zastanawiać i dawać różne propozycje odpowiedzi w zależności od czasów w jakich żyliśmy, żyjemy, a także będziemy żyć.

2 komentarze :

  1. klimat na Ziemi zmieniał się na długo nim my zaczęliśmy się dokładać. Nie wiemy jak zachowywał się on też w strefach przejściowych. Nie ulega wątpliwości, że zmienia się i będzie zmieniać zawsze i wciąż. Zmiany są powolne, więc wydawało się nam, że klimat jest stały i dany raz na zawsze. Nie jest tak. Nadal jest dryf kontynentów, nadal zmieniają się kąty nachylenia Ziemi w stosunku do słońca. Księżyc też oddala się każdego roku o ok. 1 cm, co ma wpływ na wszystko na naszej Ziemi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak to jest fakt, życie na ziemi wciąż się zmienia jak pokazują naukowe dowody. Człowiekowi wydaje się, jak widać, że natura jest niezmienna, może to pewnie wynikać z tego, że ludzie poszukują stałości, aby jakoś okiełznać otaczający go świat i sobie go uporządkować. Zapewne ma na to też wpływ to, że życie ludzkie jest bardzo krótkie w stosunku do zmian na ziemi oraz wszechświecie. Wtedy gdy żyjemy ledwie chwilę w stosunku do ciągle ewoluującej naszej planety wydaje nam się, że ma ona charakter stały.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty